piątek, 3 lutego 2012

Kocia ekonomia - koniec ze żwirkiem i kuwetą!


W czasie gdy koty przyzwyczajają się do nowego miejsca i oswajają z łazienką (opisano tutaj), chcę napisać o zaletach nauki korzystania kota z ludzkiej toalety. Są trzy bezsprzeczne " ZA " taką nauką.

Dzisiaj skupię się na aspekcie finansowym i ile możemy zaoszczędzić. Doskonale zdaję sobie z tego sprawę, że miesięczne wydatki zakupu żwirku nie są aż takim obciążeniem, ale gdy pomyślimy jakie koszty ponosimy przez wszystkie te lata, to jest to niebagatelna kwota. Oczywiście, że ta suma będzie różniła się między różnymi gospodarstwami domowymi, bo w każdym domu kupuje się inną kuwetę, inny żwirek, ale ja w obliczeniach użyje cen produktów o średniej jakości, by przybliżyć zagadnienie wszystkim grupom kociarzy.

Już wspominałam wcześniej, że tylko zaspokojenie podstawowych potrzeb jednego kota w ciągu jego życia będzie Cię kosztowało ok. 25 tys. zł. A może, tak jak ja, ktoś posiada dwa koty, a nawet trzy? Wówczas wydatki są dużo większe, a oszczędności z nauki kota siusiania do ludzkiej toalety będą naprawdę znaczne.
Zatem skupmy się na oszczędnościach. Obliczymy razem ile możemy zaoszczędzić na kuwecie i żwirku.
Kot domowy, który jest prawidłowo karmiony, pielęgnowany i wysterylizowany żyje 15-20 lat, a nawet dużo więcej, ale dla potrzeb naszych rachunków, weźmiemy okres życia kota 17-letni.

Przez te wszystkie lata Twoje koszty zakupu średnio będą wynosiły (nie będę brała w wyliczeniu pod uwagę podwyżek cen).

KUWETA :
- kuweta średniej jakości z pochłaniaczem zapachów (filtr węglowy) to wydatek 55,00 zł dla jednego kota, natomiast duża dla dwóch kotów to kwota 100,00 zł. Kuwetę w ciągu życia kota zmieniasz średnio co 5 lat, tak więc przy jednym kocie 165,00 zł, przy dwóch 300,00 zł

ŻWIREK :
- zakup dobrego żwirku, który starczy na miesiąc dla jednego kota waha się w granicach 35,00 zł miesięcznie / 420,00 zł rocznie / 7140,00 zł w ciągu 17 lat życia kota. W przypadku dwóch kotów cenę zakupu żwirku powinniśmy zwiększyć o 1/2 ceny zakupu dla jednego, wówczas łatwo jest policzyć, że miesięczny koszt żwirku wynosi nas 52,50 zł miesięcznie / 630,00 zł rocznie / 10710,00 zł przez 17 lat życia kotów.


Tak więc przy galopującym wzroście cen - nie lepiej zaoszczędzić te pieniądze i dołożyć je np. do wakacji? Dodać do samochodu? Dołożyć do edukacji dzieci lub wnuków? 
Czy tak jak ja to robię, przeznaczam na różnorodną pomoc innym, bezdomnym, porzuconym kotom, bo ona jednak kosztuje, a każda złotówka wówczas się przydaje.

Dzisiaj była arytmetyka, a niebawem opowiem o innych zaletach nauki kota korzystania z toalety.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Miło naszej kociej ferajnie, że odwiedzasz nas na naszym blogu.
Jeśli jesteś już po lekturze naszego posta, będziemy wdzięczni za pozostawienie po sobie kilku słów w komentarzu.