poniedziałek, 16 stycznia 2012

Kilka ciekawostek na temat Kota


Ludzie i koty mają identyczny obszar w mózgu odpowiedzialny za uczucia. Mózg koci jest bardziej podobny do ludzkiego niż psi.

Koty mają więcej kości niż człowiek – człowiek ma 206, kot 230 (wg niektórych źródeł nawet 245)
Mają 30 kręgów – podobną liczbę jak człowiek. Obojczyk kota nie łączy się z innymi kościami, lecz jest schowany w mięśniach w obszarze barkowym. Ten brak działającego obojczyka pozwala mieścić się w każdy otwór wielkości głowy kota.

Kot ma 500 mięśni szkieletowych. Człowiek 650. Kot ma 32 mięśnie do kontroli ucha (człowiek ma po 6). Kot może niezależnie kręcić uchem o 180 stopni i kierować je w stronę dźwięku 10 razy szybciej niż najlepszy pies stróżujący.

Słuch kota jest bardziej wyczulony niż człowieka, czy psa. Słyszenie kota zatrzymuje się na 65 khz (kiloherc), człowieka na 20 khz.

Kot widzi 6 razy lepiej niż człowiek w nocy i potrzebuje 1/6 mniej ilości światła niż człowiek. Ostatnie badani wskazują, że koty widzą kolory niebieski i zielony. Trwają spory, czy widzą także czerwony. Pole widzenia kota wynosi 185 stopni.

Niebieskookie koty o białym umaszczeniu są najczęściej głuche.

Zanim kociak zacznie dobrze słyszeć, mogą minąć nawet 2 tygodnie .Jego oczy otwierają się między 7 a 10 dniem, ale czasem dzieje się to nawet po 2 dniach.

Kot ma w około 60 do 80 milionów komórek węchowych (człowiek ma od 5 do 20 milionów).
Koty mają specjalny narząd zapachowy na górze ich pyszczka, nazywany narządem Jacobsona. Analizuje zapachy i jest powodem, dla którego kot, kiedy napotka mocny zapach, wygląda jakby “drwił”.

Kot ma 24 wibrysy, 4 rzędy po każdej stronie. 2 wyższe mogą poruszać się niezależnie od dolnych. Kot używa ich do mierzenia odległości.

Kot ma 30 zębów ( 12 siekaczy, 10 przedtrzonowców, 4 kły i 4 trzonowce), psy mają 42. Kociaki mają mleczaki, które zostają zastąpione stałymi w około 7 miesiącu.
Szczęka kota rusza się tylko w górę i w dól, nie może poruszać się w boki jak u ludzi i psów. Z tego powodu nie należy polegać na suchej karmie jako dentystycznej higienie – koty muszą mieć czyszczone zęby u weterynarza.

Kot mruczy z taką samą częstotliwością jak silnik diesla na jałowym biegu. Koty mruczą kiedy wydychają i wdychają powietrze.

Przednia łapa kota ma 5 palców, a tylna 4. Niektóre koty rodzą się z 7 palcami na przedzie i dodatkowymi z tyłu.

Koty chodzą obiema lewymi,a potem obiema prawymi łapami. Chodzą na palcach.

Domowy kot może biec około 50km/h

Najcięższy kot ważył 21 kg. Kocię waży najczęściej 85 g po urodzeniu.Typowy samiec waży około 3-4 kg, samice mniej.

Koty oddychają 20-40 razy na minutę. Normalna temperatura ciała kota to 38,8 C. Puls 140-240 uderzeń na minutę.

Mocz kota świeci w promieniowaniu nadfioletowym. Koty tracą prawie tyle samo wody poprzez ślinę, kiedy się myją, co przy oddawaniu moczu.

Prawie 10% kości kota jest w jego ogonie, którego używa do zachowania równowagi.
Kot domowy jest jedynym gatunkiem który potrafi utrzymać swój ogon wertykalnie kiedy chodzi. Można poprzez niego także odczytać nastrój kota.

Kiedy kot jest wystraszony, jego włosy stroszą się na całym ciele. Kiedy grozi lub jest gotowy do ataku – tylko w wąskim paśmie wzdłuż kręgosłupa i ogona.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Miło naszej kociej ferajnie, że odwiedzasz nas na naszym blogu.
Jeśli jesteś już po lekturze naszego posta, będziemy wdzięczni za pozostawienie po sobie kilku słów w komentarzu.